Redovna predavanja četvrtkom će se i dalje odvijati s početkom u 20 sati, ali s obzirom na cjelokupnu situaciju, tijekom siječnja će predavanja ići isključivo online.
Predavanja će se moći pratiti na FB stranici AAD-a Rijeka:
https://www.facebook.com/AADRijeka
Ovisno o razvoju epidemiološke situacije, krajem siječnja donijet ćemo odluku o načinu održavanja predavanja u veljači. Istovremeno se nadamo da će se stanje popraviti, te da ćemo od ožujka (ako već ne od veljače) svakako moći krenuti s uobičajenim predavanjima uživo u ACR-u.
Konjunkcija je prividni susret dva objekta (ili vrlo rijetko više njih) na nebu: povremeno nam se dva planeta ili npr. Mjesec i neki planet mogu naći na bliskim pravcima gledanja, pa nam se čini da su blizu na nebu. Upravo to se zbiva ovih dana. Jupiter i Saturn se polako prividno približavaju jedan drugome, a najbliže će biti u ponedjeljak 21.12.
AAD Rijeka će na terasi Astronomskog centra Rijeka (Sveti križ 33) organizirati javno promatranje ove zanimljive pojave. Kako bi sve prošlo što bolje i u skladu s epidemiološkim mjerama, promatranje će biti organizirano u tri intervala po 15 minuta (17-17:15, 17:30-17:45, 18-18:15 sati), a najviše odjednom može prisustvovati 15 osoba. Stoga je OBAVEZNA prethodna najava na 092-26-44-180 kako bi se napravio raspored posjetitelja po intervalima.
OBAVEZNO je korištenje zaštitnih maski za lice.
U slučaju lošeg vremena promatranje se NEĆE održati.
U organizaciji Hrvatskog astronautičkog i raketnog saveza, te uz sudjelovanje brojnih suorganizatora od kojih je jedan i AAD Rijeka, u Astronomskom centru Rijeka se od 16. studenog do 18. prosinca održava Mjesec astronautike 2020. Cjelokupni program je naveden na plakatu.
Posjetitelji se moraju zapisati u evidencijsku listu, i obavezno je nošenje zaštitne maske.
Obavezna je prethodna najava na 455-700.
U povodu Svjetskog tjedna svemira u ACR-u je pripremljen bogat program, a program AAD-a Rijeka traje od četvrtka do subote.
Detaljni program se nalazi na plakatu.
U subotu 26. rujna u Astronomskom centru Rijeka će biti organiziran bogat izvanredni program u povodu Dana astronomije i Međunarodne noći promatranja Mjeseca, u zajedničkoj organizaciji AAD-a Rijeka i tvrtke Rijeka sport.
Ponovno u AC-u
Astronomski centar Rijeka ponovno je otvoren, pa se nastavljaju i redovna predavanja četvrtkom u organizaciji AAD-a Rijeka.
Obavezno je pridržavati se higijenskih mjera zaštite od virusa COVID-19:
- dezinfekcija ruku,
- pridržavanje fizičke udaljenosti od 1,5 m (broj posjetitelja je ograničen),
- promatranje kroz glavni teleskop do daljnjega nije moguć zbog ograničenog prostora pod kupolom i nemogućnosti održavanja udaljenosti, pa će se eventualna promatranja (u slučaju vedrog vremena) održavati kroz prijenosni teleskop,
- ne dirati predmete i druge površine gdje to nije nužno.
Petnaesta Noć muzeja održat će se u petak 31. siječnja 2020. s početkom u 18 sati. Tema ovogodišnje Noći muzeja je "Velike obljetnice hrvatskih muzeja", pa je zajednički program Akademskog astronomskog društva - Rijeka i tvrtke Rijeka sport u ACR-u (prikazan detaljno na plakatu u prilogu vijesti) posvećen astronomskim obljetnicama.
Kao i uvijek, ulaz na sve programe je besplatan.
U ponedjeljak 11. studenog imamo priliku promatrati rijetku astronomsku pojavu - tranzit Merkura preko Sunčevog diska. Tranzit je pojava pri kojoj jedan objekt prolazi ispred drugog te pri tome zaklanja dio objekta u pozadini.
Merkur ćemo moći vidjeti kao maleni kružić na Sunčevom disku (kao što se vidi na slici). AAD Rijeka će organizirano promatranje kroz teleskope na terasi ACR-a, a teleskopi će naravno biti opremljeni zaštitnim filtrima. UPOZORAVAMO GRAĐANE DA NE GLEDAJU U SUNCE BEZ ODGOVARAJUĆE ZAŠTITE. Rendgenski filmovi, staklo zacrnjeno upaljačem i slično NIJE odgovarajuća zaštita i promatranje kroz takve medije može dovesti do trajnog oštećenja vida. Merkur se ionako ne može vidjeti golim okom već je potreban teleskop, pa pozivamo sve zainteresirane da dođu u ACR i prisustvuju promatranju kroz naše teleskope.
Početak je u 13:30 sati, a trajat će do zalaska Sunca (otprilike 16:30). U slučaju lošeg vremena promatranje se neće održati.
Za otvaranje ovogodišnjeg Svjetskog tjedna svemira (4.-10. listopada 2019.), u petak 4. listopada Akademsko astronomsko društvo – Rijeka organizira izvanredno predavanje "Nastanak Teorije velikog praska". Gost predavač je dr. sc. Davor Horvatić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Predavanje se održava u Astronomskom centru Rijeka, Sveti križ, a početak je u 20:30 sati. Kao i za redovna predavanja, ulaznica je 10 kn.
U utorak 9. srpnja 2019. u 21 sat u ACR-u će se održati izvanredno predavanje pod nazivom "Challenging Einstein with gamma rays". Suorganizatori su Odjel za fiziku Sveučilišta u Rijeci i AAD Rijeka.
Nakon što je Einstein objavio teoriju relativnosti koja opisuje prostor-vrijeme i gravitaciju, uslijedile su njezine potvrde impresivnim eksperimentalnim rezultatima, primjerice nedavnim otkrićem gravitacijskih valova, i prvom snimkom crne rupe. Ključna postavka Einsteinove teorije je ta da je brzina svjetlosti u vakuumu konstantna (oko 300.000 km/s) što čini najveću moguću brzinu koju je moguće postići.
Koristeći nove teleskope za mjerenje gama-zračenja najviših energija koje dolazi iz dalekog svemira, možemo ispitivati strukturu prostor-vremena na najmanjim skalama, gdje se Einsteinove teorije susreću sa kvantnim svijetom. To je još uvijek nedovoljno istraženo područje u kojem brzina svjetlosti možda više i nije konstantna.
Predavač je prof. dr. sc. Manel Martinez – predsjednik Upravnog odbora kolaboracije LST-CTA. Predavanje se održava u sklopu sastanka međunarodne kolaboracije LST-CTA koja se bavi izradom LST (Large Size Telescope), najvećeg svjetskog teleskopa za mjerenje gama-zračenja iz svemira, koji će biti sastavni dio budućeg opservatorija CTA (Cherenkov Telescope Array).
Predavanje će se održati na engleskom jeziku, a ulaz je slobodan.
U četvrtak 11. travnja 2019. u Astronomskom centru Rijeka održat će se cjelodnevni program u sklopu manifestacije Festival znanosti 2019.
Satnica se može vidjeti na plakatu u sklopu ove vijesti. Ulaz na sva zbivanja (osim projekcije u planetariju u 19 sati) je slobodan.
U četvrtak 2. kolovoza u terminu redovnog predavanja imamo aktualnu i zanimljivu temu "Neutrini - glasnici iz dalekog svemira", u povodu nedavne objave o velikom otkriću u toj grani astronomije. Gost predavač je Dijana Dominis Prester, astrofizičarka s Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, koja je zajedno s međunarodnim timom sudjelovala u ovom nedavno objavljenom otkriću radeći na teleskopima MAGIC na Kanarima. Ona će objasniti što su neutrini te kakva je njihova povezanost s gama-zračenjem iz aktivnih galaktičkih jezgri, supermasivnih crnih rupa u središtima dalekih galaksija. Bit će riječi o gama teleskopima MAGIC, eksperimentu IceCube, te tzv. "Multimessenger" astronomiji koja uključuje različite tehnologije i eksperimente, u zadnje vrijeme sve popularnijoj grani fizike nužnoj za potpunije razumijevanje svemira.
U petak 27. srpnja ove godine iz naših će krajeva biti vidljiva potpuna pomrčina Mjeseca. AAD Rijeka će organizirati promatranje ove zanimljive pojave, a ono će se odvijati na terasi Astronomskog centra Rijeka (Sveti križ 33).
Budući da su tijekom ljeta Mars, Jupiter i Saturn u povoljnom položaju za promatranje (a upravo 27. srpnja Mars će biti u opoziciji), bit će postavljeni i dodatni teleskopi za te planete.
Ulaz na promatranje se ne naplaćuje. U slučaju loših vremenskih uvjeta promatranje neće biti moguće održati.
U petak 6. travnja u 20:30 sati u ACR-u će biti održano izvanredno predavanje pod nazivom "Odakle smo? Što smo? Kamo idemo?". Gost predavač je poznati hrvatski fizičar i popularizator znanosti Ivica Puljak s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Split, poznatog po tome što je radio u čuvenom institutu CERN na otkrivanju Higgsovog bozona. Predavač će kroz predavanje i diskusiju predstaviti neke od modernih znanstvenih spoznaja povezanih s ovim pitanjima, te također neke od hipoteza u području u kojem znanost još nije na njih odgovorila.